Yazar 07 Ağustos 2011 Güncel, Slide | Yorum Yok

Son birkaç aydır tartışmalara sahne olan 22 Ağustos internet filtresi konusunda yeni gelişmeler var. Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, yaptığı açıklmada filtre hakkında konuşulanlara açıklık getirdi ve bir de erteleme haberi verdi.

Serhat Özeren’in açıklamalarına göre, işletmecilere, internet filtresi ile ilgili hazırlanan taslaktaki düzenlemelere ayak uydurabilmeleri ve uyum sağlayabilmeleri için 3 ay ek süre tanındı. Yeni durumda işletmeciler 22 Ağustos – 22 Kasım tarihleri arasında test sürecini gerçekleştirecek ve filtrelerin kullanıcılarla buluşması da 22 Kasım tarihinde gerçekleşecek. Yani daha önce 22 Ağustos tarihinde yürürlülüğe gireceği söylenen filtre uygulaması, aslen 22 Kasım’da kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Özeren’in açıklamalarında, daha önce daha fazla başlıkta toplanan filtre seçeneklerinin, görüşlerin de alınmasıyla hazırlanan yeni taslakta ikiye indirildiği yer alıyor. Bu iki paket “Aile” ve “Çocuk” olacak, dileyen internet kullanıcıları, bu iki paketten birine başvuru yaparak geçebilecek. Üstelik bu hizmeti almak isteyenler, hizmet için herhangi bir ücret ödemeyecek.

Peki iki filtreyi de istemeyip “her şey eskisi gibi devam etsin” diyenlere ne olacak? Haberimizin ikinci sayfasında…

Filtre istemeyenlere ne olacak?

Peki iki filtreyi de istemeyip “her şey eskisi gibi devam etsin” diyenlere ne olacak? Serhat Özeren, bu konuda internet kullanıcılarının yüreğine su serpen açıklamalar da yaptı. Filtre altına girmek istemeyenlerin internet bağlantıları, bugün nasılsa 22 Kasım’dan sonra da aynen devam edecek. Başka bir deyişle, filtreler, standart kullanımda herhangi bir etkiye sahip olamayacak.

Son olarak, filtre haberlerinin çıktığı ilk günden beri tartışılan konuya gelelim… Hatırlarsanız, filtre altına girmek istemeyen kullanıcıların IP adresleri aracılığıyla takip edileceği ve yasaklı sitelere “bir şekilde” girenlerin tespit edileceği çok sık konuşuluyordu. Serhat Özeren bu söylentinin sadece bir paranoya olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: “Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta da var. Böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu tamamen paranoya.”

Peki tüm bunlardan ne anlıyoruz? İlk olarak, filtre sistemi, yeni durumda 22 Kasım’da aktif hale gelecek. Dileyenler 2 farklı paketten birini seçerek, hiçbir ücret ödemeden hizmetten yararlanabilecek. İddiaların aksine, filtre istemeyen internet kullanıcıları için şu ankinden farklı bir uygulama söz konusu olmayacak.

22 Ağustos Filtresi Baştan Yazıldı!

BTK’nın kısa bir süre sonra devreye almaya hazırlandığı internet filtresinde çok önemli değişiklikler yapıldı. Yoğun eleştirilere maruz kalan konularda iyileştirilmeye gidildi.

Artık devreye alınmasına sayılı günler kalan internet filtresine özellikle sivil toplum kuruluşlarından yoğun eleştiri geliyordu.

Bir süre önce bu eleştirileri değerlendirmek üzere İnternet Kurulu’nun başlattığı çalışmalar sonuç verdi ve kurulun tavsiye niteliğinde BTK’ya gönderdiği iyileştirmeler aynen kabul edildi.

Yeni düzenlemeye göre 4 olan profil sayısı 2’ye düşürüldü. Aile ve Çocuk adı verilen bu profilleri kullanmak istemeyenler için ise ek bir madde koyularak durumlarına açıklık getirildi. Düzenlemenin belki de en can alıcı noktasını işte bu madde oluşturuyor;

Madde 5. Güvenli İnternet Hizmetini talep etmeyen abonelerin mevcut İnternet erişim hizmeti, herhangi bir değişiklik olmaksızın sunulmaya devam eder.

İnternet servis sağlayıcıların sistemi test edebilmeleri için 3 ay süre verildi. Yani bu durumda filtre uygulamasının tamamen devreye alınması 3 ay ertelenmiş oldu.

Aile profilini tercih edenler hazırlanacak kara listedeki sitelere erişemeyecek. Çocuk profilini tercih edenler ise sadece hazırlanacak beyaz listedeki sitelere girebilecekler.

Bu listeleri Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu adında bir kurul hazırlayacak. Kurulda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3, İnternet Kurulu’ndan 2 ve BTK’dan 2 kişi bulunacak. Ayrıca psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından seçilecek 4 kişi de bu kurulda yer alacak.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız…

Milliyet Teknoloji

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir