Yazar 07 Ağustos 2011 Güncel, Sağlık, Slide, Yemekler | Yorum Yok

Oruç Tutarken Tok Tutan Besinler

Sahurda ne yersek günümüz daha kolay geçer merak ediyorsanız işte yanıtlar burada:

Yumurta:
Protein deposu olan yumurta sahurda mutlaka tükütilmesi gerekir diyebiliriz. Haşlanmış olarak tüketildiğinde daha az kalori sağlayacak..ayrıca hiç de acıktığınızı hissetmeyeceksiniz. Eğer yumurtadan hoşlanmıyorsanız bir kase yoğurt da tüketebilirsiniz.

Badem:

Badem doymamış yağ asidi içerir. Bu yağ asitleri hem iştahınızı kapatır hem de ihtiyacınız olan mineralleri almanızı sağlar.Ayrıca uzun yaz günlerinde cildinize beslenerek almanız gereken vitaminleri de alamadığınız için oluşacak sorunları önler.

Elma:

Özellikle sahurda kabuklarıyla tüketilen elma tok durmanıza yardımcı olacaktır. İçerdiği asit sayesinde dişlerinizi de temizleyecektir.Yine cildiniz için de çok faydalı olan elmayı menünüzden eksik etmeyin.

Tahıllar

Tahıllı gıdalar bağırsak hareketlerini ve midenin işleyişini düzenler. İçerisinde bulunan lif ise sindirimin daha yavaş olmasını sağlar. Bu sayede ani tokluk hissi yerine daha uzun süreli tokluk yaşarsınız. Sahurda kepekli ekmek tüketimine önem verilmesi gerekiyor.Ayrıca ev yapımı makarnanın da hem besin hem de tokluk açısından yüksek değerlere sahip olduğu biliniyor.

 

Muz:

Potasyum kaynağı olan muz da tok kalmanıza yardımcıdır. Sahurda bir kase yoğurdun içerisine dilimleyeceğiniz 1 adet muz, hem gerekli vitaminleri almanızı hem de tok durmanızı sağlayacaktır.

 

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir