Yazar 12 Ağustos 2011 Güncel, Slide | Yorum Yok

Türkiye’nin yoğun trafiğine çözüm bulmak için yola koyulan ulaştırma bakanlığı, KGS’lere göre çok daha avantajlı ve hızlı çalışacak olan yeni Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS )’ni sisteme sokuyor. Pek çok ülkede olan ancak ülkemizde kullanıma henüz yeni başlanılacak olan bu sistem ile birlikte köprülerde otoyollarda araçların seyir halindeyken pasif kartlar ve etiket üzerinden ödeme yapmalarına imkân sağlanacak.

Bu sistem OGS ve KGS’ye göre çok daha ucuza işlev gösterecek olan HGS’nin kart satışları PTT ve Karayolları Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilecekken, 50 liradan satışları gerçekleştirilen OGS cihazlarına göre %900 oranında daha ucuz olarak 5 liraya satışa sunulacak. HGS mekanizmaları sadece takıldığı araçta işlevini sürdürebilecekken etiket veya kartın araçtan sökülürse tekrar kullanılamaz duruma gelecek.

3 yıl garanti kapsamı ile satışa sunulacak olan HGS’lerin alt yapısı için 10 milyon dolar harcandığı belirtilirken, petrol ofisi istasyonlarında da ön ödemli olarak kartların satışa sunulacağı veya dolum işlemlerinin gerçekleştirilebilineceği belirtildi. İlk olarak Ekim ayı içerisinde İzmir – Çeşme – Aydın otoyollarında kullanıma sunulacak olan sistemin trafik akışına oldukça önemli katkılarda bulunulacağı da düşünülüyor.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir