Yazar 21 Ağustos 2011 Sağlık, Slide | Yorum Yok

Günde Ne Kadar Ceviz Tüketmeliyiz!

Amerikalı araştırmacıların ceviz ve besin değerleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonuç verdi. Günde 1 avuç ceviz tüm vücudu etkiliyor…

Ceviz tüm fındık-fıstık çeşitlerinin atası kabul edilebilir. Yüksek kalitedeki antioksidanlar ve besin değerleri sayesinde tepeden tırnağa tüm vücuda fayda sağlıyor.

Ceviz besin değeri açısından yer fıstığı, badem, antep fıstığı ve fındıktan çok daha üst sıralarda yer alıyor. Pennsylvania’daki Scranton Üniversitesi’nden Joe Vinson ” günde bir avuç ceviz diğer fındık-fıstık çeşitlerinin 2 katı kadar antioksidan ve vitamin içerir. Ancak kişiler genelde çerez olarak ceviz haricindeki yemişleri tercih eder. Sağlıklı bir beslenme programında ceviz mutlaka yer almalıdır,” dedi.

Vinson, ceviz içerisinde sıradışı besin değerleri bulunduğuna da dikkat çekti. Cevizde yüksek kalitede proteinler, vitaminler, mineraler ve lifler bulunuyor.

Vinson günde 7 ceviz yemenin tüm sağlığı iyi yönde etkileyeceğini vurguladı.

Araştırmada günlük az miktarda da olsa ceviz tüketmenin kalp hastalıkları, belirli kanser türleri, tip 2 diyabet ve diğer sağlık sorunlarına karşı vücudu koruduğu görüldü.

Cevizde bulunan antioksidan maddeler E vitamininin 15 katı etkiye sahip.

Araştırmanın bulguları 241. Amerikan Kimya Toplumu Ulusal Toplantısı’ndan sunuldu.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir